Põld-lambalääts ehk kreeka lambalääts on Vahemeremaade idaosast ja Väike-Aasiast pärinev maitsetaim. Nagu päritolugi ütleb, on ta populaarne just Vahemeremaades. Ta on kiudainerikas ja varustatud paljude vitamiinide ja mineraalidega. Esile võiks tõsta B-vitamiini, kaaliumi, tsinki, rauda ja magneesiumit. Samuti on temas A-, C-, ja E- vitamiini. Sisaldab palju proteiini ja amiinohappeid. Muidugi väga klorofülli-rikas. Parandab seedimist ja tõstab söögiisu. Uuringute kohaselt madaldab lambaläätse pidev ja pikaajaline tarbimine kolesterooli ja veresuhkru taset. Juba 1 teelusikatäis lambaläätse leevendab kõrve-tisi. Lambaläätse, sidruni ja mee segu aitab palaviku vastu. Gurmaanide jaoks sobib lambalääts hästi salatitele ja teistele roogadele maitsenüansi andmiseks. Ka smuutides on ta omal kohal särtsakuse lisamiseks. Tal on omapärane maitse, mida päris täpselt ei oskagi kirjeldada. Natuke mõru ja natuke kibe. Pole muud, kui vaja ise järele proovida. Mulle isiklikult meeldib ja koos brokoliga on ta võileival väga mõnus. Ka paljalt kannatab seda süüa.
Mahekasvatamiseks sobiv võrsete komplekt koosneb 500ml plastikkarbis olevast lambaläätse-võrsetele sobilikust kasvusubstraa-dist ja lambaläätseseemnetest (16-17g). Komplekt on mõeldud kodustes tingimustes endale maitsva vitamiini-pommi kasvatamiseks.
Kauba kättesaamine:
1. Tellimus kuni 19,99 eurose ostuga SmartPosti pakiautomaati 2,4 eurot.
2. Tellimus alates 20 eurost TASUTA SmartPosti pakiautomaati.
3. Tellimus kuni 24,99 eurose ostuga Kuller 4 eurot.
4. Tellimus alates 25 eurost TASUTA Kuller.
Kuidas kasvatada?
2. Pane kaas raskuseks uuesti peale ja aseta karp sooja ja pimedasse kohta. Temperatuur peaks olema üle 22 kraadi, et idanemine kulgeks soovitud tempos. Kaas on vajalik selleks, et seemned idaneksid ja juurduksid ühtlaselt ning säiliks niiske kasvukeskond.
3. 24 tunni pärast kontrolli, kas niiskustase on piisav. Vajadusel piserada uuesti veega. Lambalääts vajab idanemiseks korralikku niis-kust. NB! Ära üle kasta, sest muidu võib tekkida hallituse oht.
4. Pane uuesti kaas peale ja aseta karp pimedasse.
5. 48 tunni pärast kontrolli niiskustaset ja vajadusel kasta. Nüüd ära enam kaant peale pane ja aseta pimedasse. Vajalik oleks, et seal pimedas ja soojas kohas pääseks hallituse vältimiseks õhk liikuma.
6. 60 tunni pärast peaksid valged võrsealged juba paistma. Nüüd pole muud, kui kontrolli niiskustaset ja tõsta karp valguse kätte. Muidugi võivad võrsed ennast ilmutada ka varem või hiljem. Sõltub temperatuurist. Nüüd on Sinu otsustada, millal oma võrsetele valgust annad.
7. Võrsed vajavad ööpäevas vähemalt 12 tundi valgust. Kas loomulikku või kunstvalgust. Väga hea on päike. Samas, parim temperatuur on 20-22 kraadi.
8. Kindlasti tuleb kasvupinnas hoida niiske. Nüüd saab juba kasta ka kastekannuga. Niiskustaset oleks vaja kontrollida vähemalt kaks korda päevas. Mida rohkem päikest, seda kiiremini pinnas kuivab.
9. Ka lambaläätsevõrsetel on selline probleem, et seemnekest ei taha osadel taimedel lehtede küljest eemalduda. Vahel võib see jääda nii kinni, et ei lasegi ennast lahti. Probleemi lahendamiseks on vaja hakata alates valguse kätte tõstmisest igapäevaselt seemnekesti käsipritsiga niisutama, siis ei kuiva kestad lehe külge. Alates 3. päevast valguse käes võiks hakata kestadega taimedele kergelt pai tegema. Osad kestad kukuvad ära, osad mitte. Kindlasti on vaja niisutada. Kõige jonnakamatel taimedel võib niisked kestad ära nokkida. Kest, mis lahti ei tule, vajab veel niisutamist ja järgmisel päeval uuesti proovimist.
10. Sööma võite hakata siis, kui ise soovite. Seda tuleks teha ainult enne, kui idulehtedele lisaks hakkavad kasvama uued lehed. Siis muutuvad taimed kibedaks.
Head katsetamist ja palju rõõmu nendest imelistest taimedest!